Yerba mate

Moda na picie yerba mate trwa w najlepsze, a grono jej sympatyków konsekwentnie się poszerza. Czy warto sięgać po taki napar? Na jakie korzyści mogą liczyć ci, którzy zdecydują się włączyć ów napój do swej diety?
Yerba mate to napar o wyjątkowych właściwościach, który w istotny sposób może wpłynąć na naszą formę oraz na ogólny stan naszego zdrowia. Dlaczego warto sięgać po ten napój? Jak podkreślają jego sympatycy, yerba mate ma korzystny wpływ na pracę układu pokarmowego. Napar ten może nam pomagać w walce z wieloma problemami związanymi z trawieniem. Napar ten dodaje też energii, przez co wiele osób traktuje go jako zdrowszą alternatywę dla kawy. Wiadomo też, że yerba mate działa moczopędnie, dzięki czemu skutecznie wspomaga pracę nerek. Korzyści, jakie można osiągnąć dzięki picu tego naparu, jest zatem sporo.
Wiadomo jakie składniki zawarte w naparze z ostrokrzewu paragwajskiego – czyli właśnie yerba mate – mogą działać na organizm. Najgłośniej dyskutowanym z nich jest kofeina. Jak jednak pokazały badania, jej zawartość w yerba mate jest procentowo niższa niż w większości rodzajów kawy. Posiada ona oczywiście działanie pobudzające i łągodzące ból, jednak jest ono wzmacniane innymi środkami zawartymi w naparze. Ważną rolę grają tu związki fenolowe, których zawartość w liściach ostrokrzewu szacuje się nawet na 10 proc. Są one silnymi antyoksydantami i zapobiegają mutacjom genów, a w konsekwencji powstawaniu nowotworów. Poza tym, yerba mate zawiera teobrominę, wykazującą działanie rozkurczające i moczopędne, oraz saponiny pobudzające przemianę materii. To dlatego yerba mate jest skutecznym środkiem na lekką niewydolność nerek, podwyższony cholesterol czy otyłość. Medycyna dowodzi również, iż yerba mate dostarcza organizmowi istotnych minerałów. W tym względzie jest ona znacznie lepsza od kawy, która powoduje wydalanie wspomnianych pierwiastków.

źródło: www.yerbamarket.com